Projekt „Moja mała retencja, stop betonozie” zbliża się do finiszu realizacji:
- Widoczne zmiany w przestrzeni szkoły.
- Zielony dach na wysokości wzroku.
- Ogród wertykalny i żywe ściany.
- Deszczówka w służbie ekosystemu .
- Zastosowanie materiałów z odzysku – ekologia w praktyce, zero waste w edukacji.
- Kompostownik – wieloletnia możliwość wykorzystania biomasy.
- Bioróżnorodność roślin i zwierząt.
Zobaczcie na zdjęciach etapy naszych prac facebook
Projekt „Moja mała retencja, stop betonozie” realizowany jest na terenie naszej szkoły, odbiorcami są przede wszystkim uczniowie, pracownicy szkoły i rodzice oraz osoby, które uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych, uczniowie szkół podstawowych w dni otwarte szkoły oraz lokalna społeczność, kiedy nas odwiedza. Szkolny Klub edukacji ekologicznej i promocji środowiska realizuje projekt inicjatywy oddolnej w ramach projektu Regionalnej Izby Przemysłowo – Handlowej: „Ekoliderki – wzmocnienie procesu sprawiedliwej transformacji Śląska”. Projekt realizujemy z pomocą naszych uczniów, nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz pracowników obsługi naszej szkoły.
Projekt ekologiczny obejmuje kilka działań, które systemowo realizują błękitno- zieloną infrastrukturę:
1. Retencja wody. Zbiornik na deszczówkę (500 L) z systemem podłączenia do rynny. Deszczówka wykorzystywana jest do podlewania ogrodu na daszku i donic poniżej, jest również rozprowadzana pod roślinność już istniejącą na terenie ZSB-C.
2. Przełamanie betonozy, retencja wody, dążenie do bioróżnorodności. Ogród wertykalny, ogród na płaskim dachu oraz trwałe donice z roślinnością zimozieloną.
Ogród wertykalny – na murze istniejącym zbudowaliśmy trwałą grządkę z przewieszającymi się roślinami zwisającymi zimozielonymi (trzmielina), które utworzą zieloną ściankę.
Ogród na płaskim dachu na wysokości ok. 1 m na płaskiej powierzchni betonowej w nasłonecznionym miejscu jest doskonałym miejscem do życia dla sukulentów. Wykonaliśmy murek ograniczający ogród, lekkie pochylenie powierzchni oraz nasadzenia sukulentów typu rojnik, rozchodnik, zioła itp. W murku wykonaliśmy odpływy, by nadmiar wody deszczowej zasilał donice z roślinami poniżej.
Donice z desek drewnianych obsadziliśmy krzewami zimozielonymi typu żywotnik. Donice ustawiliśmy przed murkiem, dodatkowo zasilane nadmiarem wody z ogrodu na dachu, doskonale przełamują betonowe otoczenie.
W bezpośrednim otoczeniu tego ogrodu jest „kącik na świeżym powietrzu” z ławkami dla młodzieży.