Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania: czytamy Szymborską

W dniu 29 września obchodziliśmy  Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Dzień ten został ustanowiony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jego celem jest promocja lektury i głośnego czytania.

 

W tym roku przez szkolny radiowęzeł zostały odczytane wiersze Wisławy Szymborskiej (ur. 2 lipca 1923 r. w Kórniku, zm. 1 lutego 2012 r. w Krakowie) – wybitnej poetki, eseistki, krytyczki, tłumaczki i felietonistki. W 2023 roku obchodzimy setną rocznicę urodzin poetki.

W 1996 r. Szymborska otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Komitet Noblowski w uzasadnieniu przyznania poetce nagrody napisał: „za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”.

Najbardziej znane wiersze Wisławy Szymborskiej to: „Kot w pustym mieszkaniu”, „Nic dwa razy”, „Nagrobek”, „Radość pisania”,  „Dworzec”.

Cytat z Szymborskiej: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

Wiersze Szymborskiej przez różnych wykonawców są wykorzystywane jako teksty piosenek, np. „Nic dwa razy” – Łucja Prus, zespół Maanam, Sanah,, „Niebo” – OS.SO (Zuzanna Ossowska), „Gawęda o miłości ziemi ojczystej” – Amelia Sobczyk, „Pod jedną gwiazdą” – Hebe Tien.

Piosenki te mogliśmy usłyszeć podczas dużej przerwy.