Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Kategoria
Ogólnopolskie
Termin
29 wrzesień 2021

 Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Czytanie na głos stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. 

Tadeusz Różewicz – 100. rocznica urodzin

W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza (ur. 9 października 1921 r.     w Radomsku, zm. 24 kwietnia 2014 r. we Wrocławiu) – wybitnego poety, dramaturga, prozaika  i scenarzysty.

Różewicz był jednym z najwszechstronniejszych i najbardziej twórczych kontynuatorów literackiej awangardy w kraju i na świecie, wielokrotnie wymieniany jako kandydat do Nagrody Nobla. W czasie II wojny światowej walczył w szeregach Armii Krajowej; jednocześnie pisał wiersze i redagował pismo „Czyn zbrojny”. Po wojnie Różewicz studiował i pisał w Krakowie, następnie spędził rok na Węgrzech, by ostatecznie wrócić do Polski i zamieszkać w Gliwicach. W mieście nad Kłodnicą spędził 20 lat. To tu powstawały jego wiersze i dramaty z najgłośniejszą i przetłumaczoną na wiele języków „Kartoteką”.

Tadeusz Różewicz otrzymał liczne odznaczenia, nagrody i wyróżnienia; otrzymał też honorowe obywatelstwo Gliwic.

Wybrane przykłady utworów Różewicza:

zbiory opowiadań: „Opadły liście z drzew”, „Śmierć w starych dekoracjach”;

zbiory wierszy i poematy: „Echa leśne”, „Niepokój”, „Srebrny kłos”;

dramaty: „Kartoteka”, „Stara kobieta wysiaduje”;

scenariusze: „Trzy kobiety”, „Głos z tamtego świata”.

Łącząc obchody 100-lecia urodzin poety z Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania -  dnia 29 września w naszej szkole, przez radiowęzeł, zostanie odczytany fragment jednego z utworów Różewicza, zaś nauczyciele na początku lekcji z daną klasą przeczytają wybrany wiersz lub fragment prozy.

rozewicz 2021

 
 

Terminy

  • 29 wrzesień 2021