wnętrze muzeum

Znajomość dzieł sztuki, ich autorów, treści, symboliki, wartości artystycznych oraz powiązań z konkretną epoką literacką (lub historyczną) - to elementy niezwykle przydatne, zarówno na maturze z języka polskiego i z historii, jak i na wszelkich testach wiedzy.

 

Dzieła sztuki rozumiane jako teksty kultury stanowią punkt wyjścia do przygotowania własnych wypowiedzi podczas egzaminu maturalnego z języka polskiego.

Filmowe wersje atrakcyjnych lekcji muzealnych, pozwalające w przyjemny sposób powtórzyć (lub przypomnieć) istotne treści dotyczące epok literackich/historycznych oraz związanych z nimi różnorodnych dzieł sztuki można obejrzeć na https://www.lekcjemuzealne.com.pl

Tematyka lekcji:

  1. Motywy antyczne w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie
  2. Średniowieczny port@l>
  3. Za barokową kurtyną
  4. Street art. Czy wszystko może być sztuką ?

 

Ciekawą serię przedstawiającą historię znajomości, wzajemnych wpływów i zaciętej rywalizacji pomiędzy wybranymi geniuszami sztuki europejskiej: Leonardem Da Vinci i Michałem Aniołem, Vincentem van Goghiem i Paulem Gauguinem, Emilem Noldem i Maxem Liebermannem, Caravaggiem i Baglionem czy Williamem Turnerem i Johnem Constablem można obejrzeć    na platformie vod.pl (  https://vod.tvp.p/artysci-antagonisci ) lub na TVP Kultura (od poniedziałku do czwartku, ok. godziny 15.50).

Bohaterami każdego odcinka jest dwóch współczesnych sobie, genialnych malarzy i ich artystyczny pojedynek. Ukazując kulisy ich współzawodnictwa, twórcy serii objaśniają widzom tło przełomowych wydarzeń w dziejach sztuki, do których owa konfrontacja doprowadziła.

Interesującą propozycją jest również „Historia jednego obrazu” - program,  w którym eksperci z dziedziny historii i sztuki w lekki i atrakcyjny sposób opowiadają o wartościach artystycznych dzieł.

https://vod.tvp.p/historia-jednego-obrazu

UWAGA maturzyści ! Adaptację teatralną awangardowej powieści Witolda Gombrowicza „Ferdydurke” będzie można zobaczyć już w najbliższy piątek 3 kwietnia, na TVP Kultura o godzinie 15.45.