grafika piasek morze i nogi

Okres wolny od nauki szkolnej możemy spędzić na wiele sposobów, m.in. podróżując. Jednak nie zawsze możemy (i chcemy) podróżować w realu.  Dla tych, którzy podczas wakacyjnych  miesięcy będą przebywać w domu, proponuję książkowo – filmową wyprawę do interesujących zakątków  na trzech kontynentach. Być może kiedyś – w bliższej lub dalszej przyszłości – miejsca poznane na kartach książki lub podziwiane na ekranie telewizora, uda nam się zobaczyć na własne oczy.

 

GRECJA

Urocze zakątki Grecji  odkryjemy na kartach powieści „Nasza rodzina i inne zwierzęta”. Angielski przyrodnik i pisarz Gerald Durrell wspomina w niej lata dzieciństwa spędzone na greckiej wyspie Korfu. Dla autora był to okres pierwszych fascynacji przyrodą, a szczególnie światem zwierząt. W książce wspomina on tamte dni , ciepło i z humorem przedstawiając swoich czworonożnych lub skrzydlatych przyjaciół, a także najbliższą rodzinę, między innymi ekscentrycznego starszego brata, Lawrence`a, autora słynnego „Kwartetu aleksandryjskiego”. Książka „Nasza rodzina i inne zwierzęta” to pierwsza część trylogii, na którą składają się również  „Moje ptaki, zwierzaki      i krewni” oraz „Ogród bogów”.

Przezabawne losy Geralda  Durrella i jego rodziny możemy również poznać dzięki brytyjskiemu serialowi „Rodzina Durrellów”, dostępnemu na platformie Vod.tvp.pl  https://vod.tvp.pl/website/rodzina-durrellow,38413767

AUSTRALIA

„Na zachód od Alice Springs”. Autorka książki –  Australijka Robyn Davidson, miała dwadzieścia kilka lat, gdy postanowiła odbyć niecodzienną podróż: przemierzyć środkową, pustynną część rodzimego kontynentu w towarzystwie jedynie psa i jucznych wielbłądów. Przez parę lat zagłębiała w Alice Springs tajniki obchodzenia się z wielbłądami, pokonując liczne przeciwności - by  wreszcie wyruszyć w 2700-kilometrową drogę ku Oceanowi Indyjskiemu. Niezwykłą wędrówkę Robyn, przez monumentalnie piękny, groźny i tajemniczy interior, świat poznał dzięki zdjęciom amerykańskiego fotografa „National Geographic” – Ricka Smolana.

Na podstawie książki został nakręcony film pt. „Ścieżki” („Tracks”) w reżyserii Johna Currana z udziałem Mii Wasikowskiej i Adama Drivera.

RZYM

Komedia romantyczna „Rzymskie wakacje” to klasyka kina. Wieczne miasto      i jego zabytki oglądamy oczami Anny – młodziutkiej księżniczki, która  w trakcie podróży po Europie, zatrzymuje się wraz ze swoją świtą w Rzymie. Zmęczona licznymi obowiązkami postanawia choć na jeden dzień incognito wmieszać się w tłum. W trakcie tej eskapady obserwuje ją doświadczony i cyniczny dziennikarz Joe…. W rolę księżniczki Anny wcieliła się urocza Audrey Hepburn (Oscar !), dziennikarza zaś odgrywał przystojny Gregory Peck. „Rzymskie wakacje” są jedną z najprzyjemniejszych i najbardziej wciągających komedii wszech czasów. Szczególnie polecam zwrócić uwagę na kapitalną scenę przy antycznym wykrywaczu kłamstw czyli Ustach Prawdy.

STANY ZJEDNOCZONE AMERYKI

„Zaginiony kontynent. Podróże po prowincjonalnej Ameryce” . Od głębokiego Południa po Dziki Zachód, od miejsca urodzenia Elvisa Presley`a po Little Bighorn w Montanie – Bill Bryson pokonał prawie 14 000 mil na terenie 38 stanów, aby sporządzić zabawny i przenikliwy raport na temat kondycji małomiasteczkowej Ameryki. Jego książka to bezlitosna w osądzie i zabawna relacja o ponownym odkryciu Ameryki i poszukiwaniach idealnego miasteczka. Bill Bryson w lekki sposób dawkuje czytelnikowi liczne informacje oraz uszczypliwy humor. Znakomita książka na lato !

Opracowała: Kalina Wilczyńska - Dymek