Literatura od zawsze pozostaje niekończącym się źródłem inspiracji dla filmowców, czego efektem jest mnóstwo świetnych filmów, jakie powstały na podstawie książek. Podobnie jest z serialami.

Jednak serial – ze względu na swoją specyfikę – ma tą przewagę nad filmem, iż umożliwia pokazanie większej ilości wątków, szczegółów i bohaterów, bez uciekania się do drastycznych skrótów w stosunku do literackiego oryginału. Szczególnie zyskują na tym opasłe, wielowątkowe powieści zaliczane do klasyki literatury światowej. Powieści te, powstałe najczęściej w XIX wieku, są prawdziwym wyzwaniem dla przeciętnego czytelnika, jednak podane w formie serialu – zyskują na atrakcyjności i znajdują uznanie w oczach widzów na całym świecie.

Serialowe adaptacje literatury światowej produkowane przez stację BBC od lat cieszą się renomą i gwarantują rozrywkę na najwyższym poziomie. Oto kilka propozycji dla  widzów i dla czytelników. Może po obejrzeniu ekranizacji zdecydujesz się sięgnąć po literacki pierwowzór ?

  1. „Saga rodu Forsyte`ów” - mini serial z 2002 roku będący adaptacją nagrodzonej Nagrodą Nobla powieści Johna Galsworthy`ego. Losy trzech pokoleń szanowanej, szczycącej się bogactwem i pozycją społeczną angielskiej rodziny na przełomie XIX i XX wieku. Przez 10 odcinków śledzimy ich perypetie, a także miłostki młodych ludzi uwikłanych w różne problemy i w sieć tajemnic. Najciekawszą jest historia bezwzględnego Soamesa Forsyte (Damian Lewis) i jego pięknej, ale nieszczęśliwej żony Irene (Gina McKee).

Do obejrzenia na TVP Kultura i VOD TVP.

https://vod.tvp.pl/website/saga-rodu-forsyteow,50835120

  1. „Wojna i pokój” (2016, reż. Tom Harper, scenariusz Andrew Davies, 8 odcinków) - zrealizowany z dużym rozmachem serial kostiumowy jest najnowszą adaptacją arcydzieła Lwa Tołstoja pod tym samym tytułem. Wielowątkowa produkcja pozwala śledzić losy kilku rosyjskich rodów w czasach wojen napoleońskich. Na plan pierwszy wysuwają się dzieje hrabiego Piotra Bezuchowa (Paul Dano) oraz księcia Andrieja Bołkońskiego (James Norton) i jego miłości do hrabiny Nataszy Rostowej (Lily James). Wielka opowieść zawarta w czterech tomach epopei Tołstoja została umiejętnie skondensowana i przedstawiona tak, aby współczesny widz na moment nie poczuł znużenia. Podczas seansu widzowie będą zaskoczeni jakością opowieści i błyskotliwością niektórych wątków. Historia jest emocjonująca, wzruszająca, często dramatyczna. Poszczególne wątki są przedstawione skrupulatnie i precyzyjnie, z umiejętną podbudową psychologiczną. Na uwagę zasługują kostiumy, scenografia, zapierające dech w piersiach zdjęcia plenerowe i kilka świetnie zrealizowanych scen batalistycznych (bitwa pod Austerlitz i pod Borodino). Bardzo dobrze spisali się też młodzi aktorzy.

Do obejrzenia na BBC First Polska (od 22 grudnia 2020).

Do przeczytania na polona.pl

  1. „Nędznicy” (2018, reż. Tom Shankland, scenariusz Andrew Davies) - ośmioodcinkowa adaptacja słynnego dzieła francuskiego pisarza Victora Hugo, której gwiazdami są Dominic West, David Oyleowo i Lily Collins. „Nędznicy” to rozgrywająca się we Francji w I połowie XIX wieku historia Jeana Valjeana – byłego skazańca, który nie może uciec przed zmorami przeszłości. Jego nemezis to Javert – złowrogi oficer policji i były strażnik więzienny, który stawia sobie za cel doprowadzenie Valjeana przed wymiar sprawiedliwości. Z kolei uboga Fantyna musi uciekać się do coraz bardziej desperackich środków by wyżywić swoją córeczkę. Losy bohaterów się przecinają i Jean Valjean rozpoczyna drogę ku samoakceptacji, odkupieniu i miłości podczas gdy na ulicach Paryża wybucha powstanie.

Do obejrzenia na VOD TVP; do przeczytania na polona.pl

Powieści „Wojna i pokój” oraz „Nędznicy” znajdują się również w księgozbiorze biblioteki ZSB-C.