Plakat fundacji Tośka

Zespół Szkół Budowlano-Ceramicznych w Gliwicach włączył się w akcję zbierania nakrętek na rzecz osób z zespołem Downa i innymi niepełnosprawnościami pod patronatem Fundacji TOŚKA I PRZYJACIELE.

Przekazaliśmy już pierwszą partię nakrętek, ale akcja będzie trwała nadal przez cały rok szkolny.

Zbierając nakrętki pomożemy uzbierać pieniądze na rehabilitację i pomoc podopiecznym Fundacji.

Nie wyrzucaj nakrętek, przywieź je do szkoły a my przekażemy je dalej. Liczy się każdy kilogram !

Zbierając nakrętki dbasz także o przyrodę!

Gdzie przynosić nakrętki?

Przynieś nakrętki zapakowane w worek lub karton do szkoły do swojego wychowawcy. Nakrętki z napojów zużywane w trakcie dnia spędzonego w szkole możesz pozostawić w oznaczonym logo Fundacji pojemniku w sklepiku szkolnym od 8 listopada.

 

O co chodzi?

O śmieci, a konkretnie o różnego typu nakrętki, zakrętki, korki, wieczka i pokrywki z twardego plastiku

Zasada jest prosta: kilogram plastikowych nakrętek (przeważnie polietylenowe) po różnego rodzaju napojach przekazanych do recyklingu to średnio około 1zł. Koszt wózka to kilka tysięcy zł, czyli wartość około sześciu ton surowca. Obojętnie jaki kształt i kolor, obojętnie jaki producent. Liczy się ilość – im więcej korków, nakrętek, tym oczywiście lepiej.

Jak to wygląda?

Nakrętki dostarczane są do siedziby fundacji i stowarzyszeń, gdzie są segregowane, ważone
i pakowane przez wolontariuszy. Następnie sprzedawane są firmie recyklingowej, która wpłaca środki finansowe na subkonta pacjentów fundacji. Pieniądze na wózek czy rehabilitację przekazywane są dopiero wtedy, gdy uzbiera się cała suma.

Co dalej z nakrętkami?

Firmy recyklingowe zakupione zakrętki przerabiają na surowiec wtórny (plastikowy regranulat), który następnie jest przetwarzany przez producenta na doniczki, wiadra, czy łopaty. Zbierając nakrętki mamy pewność, że nie wylądują one na składowisku albo, co gorsza, w lesie.

 

Pamiętaj- nie wyrzucaj-zbieraj!!!