Na otwartej książce widać psa, dziewczynkę z czerwonym parasolem i lecącego ptaka

Analiza ankiet czytelniczych wykazała, że od lat niekwestionowanym ulubieńcem uczniów naszej szkoły jest Harry Potter. Jednak ostatni tom przygód młodego czarodzieja z Hogwartu ukazał się 15 lat temu !

Nowymi młodzieżowymi bohaterami, którzy mogą zapełnić pustkę po Harrym Potterze są Simon Snow i Morrigan Crow.

           Simon, bohater książki Rainbow Rowell pt. „Nie poddawaj się. Wzlot i upadek Simona Snowa” jest sierotą i uczęszcza do szkoły Czarodziejów w Watford, której dyrektor jest jego mentorem i przybranym ojcem. Simona zna niemal cały czarodziejski świat, bo według przepowiedni jest Wybrańcem, który pokona złowrogiego Szarobura. Brzmi znajomo ? Oczywiście ! Jednak oprócz zamierzonych podobieństw do potterowego uniwersum znajdziemy w powieści mnóstwo oryginalnych i dowcipnych rozwiązań budujących świat Simona Snowa. „Nie poddawaj się” to opowieść o magii, duchach, nieoczywistej przyjaźni, miłości i tajemnicy. Książkę czyta się szybko, a akcja ze strony na stronę robi się coraz ciekawsza.

            Fabuła drugiej książki, którą pragnę polecić – „Nevermoor. Przypadki Morrigan Crow” - rozpoczyna się od… śmierci głównej bohaterki. Morrigan umiera dla świata zwykłych ludzi, by przenieść się do tajemniczego miasta Nevermoor, które aż buzuje od magii. Tutaj również mamy szkołę, a raczej elitarne Towarzystwo, zaś kandydaci muszą wziąć udział w czterech niezmiernie trudnych i niebezpiecznych próbach. Morrigan pragnie dostać się do Towarzystwa, mimo iż nie posiada (czy aby na pewno ?) żadnych szczególnych umiejętności, poza przynoszeniem pecha. W powieści, która jest debiutem literackim Jessiki Townsend pełno jest czarnego humoru, nieszablonowych rozwiązań i ciekawych osobowości, takich jak opiekun Morrigan – kapitan Jupiter North czy prowadząca kapryśny ( i żyjący !) hotel olbrzymia gadająca kocica Fenestra. Wykreowany barwny świat wciąga bez reszty. Opowieść o specyficznej dziewczynce bawi i uczy; uczy akceptacji, szacunku dla samego siebie i wiary we własne możliwości.

W bibliotece szkolnej dostępne są następujące książki, których bohaterami są Simon Snow:

  1. „Nie poddawaj się. Wzlot i upadek Simona Snow
  2. „Zbłąkany syn”

oraz Morrigan Crow:

  1. „Nevermoor. Przypadki Morrigan Crow”
  2. „Wundremistrz. Powołanie Morrigan Crow”
  3. „Pustka wietrzna. Polowanie na Morrigan Crow”

Wypożycz książkę na ferie !!!

Opracowała: Kalina Wilczyńska - Dymek